zkm2.jpg

ZKM Bielawa - biletomaty, tablice informacyjne i monitoring

Szykują się duże zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej na terenie powiatu Dzierżoniowskiego. Bielawa, która zarządza komunikacją pozyskała na jej rozwój 2,8 mln złotych z Unii Europejskiej. Inwestycja zostanie zrealizowana przy współpracy z gminami powiatu dzierżoniowskiego, które zdecydowały się na udział w projekcie. Całe przedsięwzięcie zaplanowane na 2014 rok, warte jest w sumie 4 mln złotych. Najbardziej na zmianach skorzystają klienci komunikacji miejskiej. Poprawi się organizacja przewozów, bezpieczeństwo pasażerów i dostępność biletów.

Obecnie każdy kto chce skorzystać z usług lokalnej komunikacji, musi pomyśleć o zakupie biletu wcześniej niż pojawi się na przystanku czy w autobusie. Bilety jednorazowe dostępne są w coraz mniejszej liczbie punktów sprzedaży lub u kierowcy, ale w droższej cenie. Za kilka miesięcy pasażerowie będą mieli do dyspozycji biletomaty w autobusach oraz na jedenastu najczęściej użytkowanych przystankach. Oprócz tego, że skończą się trudności z kupnem biletów, miasto planuje zadbać o bezpieczeństwo pasażerów.

Zarówno w autobusach, jak i na przystankach pojawi się monitoring, który czuwać będzie nad tym co dzieje się w pojazdach i w miejscach przystankowych. Kolejną innowacją będzie dynamiczny system informacji, który zostanie zainstalowany na ważnych z punktu widzenia komunikacji miejskiej przystankach. Elektroniczne tablice informować będą pasażerów o tym co najważniejsze, czyli jaki autobus i za ile minut podjedzie na przystanek.

W ramach projektu rozbudowany zostanie także system GPS, który zwiększy kontrolę nad kursującymi autobusami, a przez to poprawi ich punktualność.